Sedemdesiate výročie SNP podnietilo zvýšenú iniciatívu profesionálnej historickej obce vo výskume a interpretácií vrcholnej fázy protifašistického odboja na Slovensku ako organickej a rešpektovanej súčasti celoeurópskej antifašistickej rezistencie. Toto výročie sa však opäť stalo príležitosťou aj na prezentovanie ideologických a politických snáh, ktoré po obsahovej i formálnej stránke hrubo deformujú a primitívne očierňujú jednu z najvýznamnejších udalostí moderných slovenských dejín. Hoci insitné argumenty nositeľov týchto tendencií nestoja za kvalifikovanú polemiku treba voči ním zaujať pred verejnosťou jednoznačné stanovisko. Nemožno však diskutovať s názormi, aké prezentuje Igor Cagáň a ľudia, resp. inštitúcie, ktoré za ním stoja.
Na základe doterajšieho seriózneho výskumu domácich i zahraničných historikov, ktorí odmietajú legendarizáciu či mytologizáciu povstania a poukazujú aj na jeho chyby a negatívne stránky, jednoznačne a dôrazne odmietame názory o povstaní ako o protištátnom sprisahaní a zločine namierenom proti základným záujmom národa. Slovenské národné povstanie hodnotíme ako jeden z vrcholných bodov moderných slovenských dejín a pokladáme ho za organickú súčasť protifašistickej rezistencie, na ktorej sa buduje už sedem desaťročí povojnová demokratická Európa. Odmietame hrubé účelové falšovanie tejto udalosti pod rúškom slobody vyslovenia vlastného stanoviska. Nevyhýbame sa polemike so serióznymi protinázormi, ale odmietame diskutovať s argumentmi, aké napríklad obsahuje Igorom Cagáňom odporúčaná kniha Petra B. Podolského Povstanie roku 1944. Falošné je aj ich tvrdenie, že pravdivý obraz povstania tlmočia jedine tí exiloví historici a ich domáci epigóni, ktorí sa samozvane vydávajú za reprezentantov novej generácie slovenských dejepiscov.
Sme presvedčení, že organizátorom týchto akcií nejde ani tak o samu interpretáciu dejín SNP, ale v prvom rade o nekritickú legendarizáciu Slovenskej republiky 1939 – 1945 a o historickú, politickú a ľudskú rehabilitáciu jeho najvyšších predstaviteľov. Tieto scestné snahy sa pokrytecky odôvodňujú údajnou obranou slovenských národných práv. Naopak, sme presvedčení, že im veľmi škodia tak v rámci slovenskej spoločnosti, ako aj v rámci širších medzinárodných súvislosti. Okrem toho, označovanie SNP za protinárodný zločin je hrubou urážkou pamiatky tisícov obyčajných ľudí, ktorí položili životy v boji proti fašizmu na Slovensku a za jeho hranicami. Je to dehonestácia jedného z oficiálnych štátnych symbolov terajšej Slovenskej republiky, pretože 29. august1944 je v domácej i zahraničnej verejnosti rešpektovaným štátnym sviatkom. Nevieme si predstaviť, že by bolo možné tak hrubo a nekvalifikovane útočiť proti iným oficiálnym štátnym symbolom, akými sú zástava či hymna Slovenskej republiky.
17. júla 2014
Slavomír Michálek, riaditeľ Historického ústavu SAV
Miloslav Čaplovič, riaditeľ Vojenského historického ústavu
Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP